آموزش فایروال

آموزش فایروال
دسته بندی: مقالات

با گسترش علم و تکنولوژی حوزه رایانه نیز دستخوش تغییرات زیادی شده و از جهاتی پیشرفت داشته است. امروزه اطلاع از انواع نرم افزارها، سخت افزارها و عملکردهای موجود در رایانه ها امری ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل قصد داریم که در این مقاله شما را با یکی از این مفاهیم آشنا کنیم. شاید واژه فایروال به گوشتان خورده باشد و بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید. به طور خلاصه فایروال یک نرم افزار یا سخت افزار نصب شده در رایانه است. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

 

فایروال یا Firewall چیست؟

فایروال یک نرم افزار یا سخت افزار امنیتی است که بر اساس قوانین ازپیش‌تعریف‌شده، بر ترافیک ورودی و خروجی نظارت می‌کند. فایروال ها می توانند بسته‌های داده مخرب را شناسایی و مسدود کرده و تنها به ترافیک مجاز اجازه ورود به شبکه را دهند. فایروال‌ها که به طور کلی در دو نوع کلی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود هستند، اولین مکانیزم دفاعی در برابر بدافزارها، ویروس‌ها و مهاجمانی هستند که سعی دارند به شبکه و سیستم‌های داخلی سازمان شما راه یابند.

همان طور که اشاره کردیم فایروال یک نرم افزار یا سخت افزار خاص است که در بر روی سیستم نصب می شود؛ وظیفه مهم این نرم افزار یا سخت افزار تامین امنیت است؛ به طوری که فایروال را از اجزای جدایی ناپذیر امنیت شبکه می دانند.

فایروال چگونه کار می کند؟

فایروال در بخشی که شبکه داخلی به شبکه های دیگر مرتبط می شود، قرار می گیرد و وظیفه محافظت از شبکه در مقابل ابزارهای مخرب را به عهده دارد. ورودی های فایروال هر کدام به یک شبکه متصل هستند و فایروال ترافیک خود را از این ورودی ها دریافت می کند. سپس این ترافیک ها را با معیارهای از قبل تعیین شده مقایسه می کند و تنها به ترافیک های خاص و مجاز اجازه ورود و خروج می دهد. به عبارت دیگر وظیفه فایروال کنترل و فیلتر کردن ترافیک ها است که این ترافیک ها هم شامل ترافیک ورودی و هم ترافیک خروجی می شود. در صورتی که موردی مشکوک دریافت و مشاهده شود، فایروال وظیفه ارسال کردن هشدار به مدیر سیستم را به عهده دارد.

معرفی انواع فایروال

همانطور که گفته شد فایروال ها می توانند به دو صورت نرم افزاری و یا سخت افزاری و یا ترکیبی از هر دو باشند. فایروال‌های نرم‌افزاری به صورت برنامه‌هایی هستند که بر روی دستگاه‌های جداگانه نصب می‌شوند و از طریق شماره پورت و سایر نرم‌افزارهای نصب‌شده کار می‌کنند. مدیران باید آن‌ها را به‌صورت جداگانه برای هر دستگاه پیکربندی و مدیریت کنند.

فایروال‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های فیزیکی هستند که هر کدام منابع محاسباتی خود را دارند. آن‌ها به‌عنوان دروازه‌ای بین شبکه‌های داخلی و اینترنت عمل می‌کنند. فایروال‌های سخت‌افزاری برای سازمان‌هایی که دستگاه‌های زیادی در یک شبکه دارند مناسب هستند. در حالی که این فایروال‌ها ترافیک مخرب را قبل از رسیدن به نقاط پایانی مسدود می‌کنند، در برابر حملات خودی امنیت ایجاد نمی‌کنند. بنابراین، ترکیبی از فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌تواند حفاظت بهینه از شبکه سازمان شما را فراهم کند.

تفاوت فایروال نرم افزاری با فایروال سخت افزاری

هر کدام از این فایروال ها کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی برخی از تفاوت های آنها می پردازیم:

  • فایروال های نرم افزاری به صورت تک محصولی و شبکه ای هستند و می توانید آنها را روی هر سیستم عاملی نصب کنید.
  • فایروال های سخت افزاری همان طور که از نام آنها مشخص است، بر روی بوردهای سخت افزاری نصب می شوند.
  • به طور کلی سرعت عمل و کارایی فایروال های سخت افزاری نسبت به انواع نرم افزاری بیشتر است.
  • در مقابل هزینه استفاده از فایروال های نرم افزاری نسبت به فایروال های سخت افزاری کمتر است.
  • نمی توان گفت یک نوع فایروال به دیگری برتری دارد؛ بلکه برای گرفتن حداکثر نتیجه بهتر است از هر دو نوع فایروال به صورت ترکیبی استفاده شود.

 

آموزش فایروال سوفوس

در زیر لیستی از مقالات مرتبط با آموزش سوفوس قرار دارد، در این مقالات سعی شده است تا برای مشکلات و سوالات معمول کاربران سوفوس پاسخ هایی ساده و کاربردی در نظر گرفته شود.

آموزش بازيابي رمز عبور تجهيزات سوفوس UTM

آموزش نحوه نصب CA Certificate تجهيزات امنيتي سوفوس بر روي رايانه كاربران

آموزش نصب آپدیت جدید سوفوس

همچنین برای تست و دیدن فایروال سوفوس می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

فایروال یکی از تکنولوژی هایی است که در ابزارهای مختلفی استفاده می شود که در این مقاله به صورت مختصر به بررسی آن پرداختیم. شما چه صاحب یک رایانه شخصی باشید چه یک شرکت بزرگ، لازم است امنیت رایانه های خود را تامین کنید؛ فایروال چنین وظیفه ای را به عهده دارد و با کنترل ترافیک های ورودی و خروجی، امنیت رایانه شما را تضمین می کند.

همچنین لازم به توضیح است که با خرید فایروال های سوفوس از این مجموعه، دوره های آموزشی ویژه توسط مدرسین مجرب و مورد تایید شرکت مادر به صورت رایگان برای خریدارن برگزار خواهد شد.