آموزش فایروال

آموزش فایروال

با گسترش علم و تکنولوژی حوزه رایانه نیز دستخوش تغییرات زیادی شده و از جهاتی پیشرفت داشته است. امروزه اطلاع از نرم افزارها، سخت افزارها و عملکردهای موجود در رایانه ها امری ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل قصد داریم که در این مقاله شما را با یکی از این مفاهیم آشنا کنیم. شاید واژه فایروال به گوشتان خورده باشد و بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید. به طور خلاصه فایروال یک نرم افزار یا سخت افزار نصب شده در رایانه است. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.(آموزش فایروال)

 

فایروال یا Firewall چیست؟

همان طور که اشاره کردیم فایروال یک جور نرم افزار یا سخت افزار خاص است که در رایانه ها نصب می شود؛ وظیفه مهم این نرم افزار یا سخت افزار تامین امنیت رایانه شما است؛ به طوری که فایروال را از اجزای جدایی ناپذیر امنیت شبکه می دانند. به عبارت بهتر وظیفه فایروال، کنترل ترافیک ورودی و خروجی شبکه و کنترل کردن آن است. فایروال فقط به صورت سخت افزاری وجود ندارد؛ یعنی به این صورت نیست که تنها به صورت یک دستگاه قابل نصب روی شبکه باشد؛ بلکه هر شبکه ای می تواند فایروال را به صورت نرم افزار نیز داشته باشد. شاید در ابتدا تصور کنید که فایروال موضوع پیچیده ای است اما اگر مقاله را تا انتها دنبال کنید، خواهید دید که استفاده و نصب فایروال بسیار راحت تر از چیزی است که به نظر می رسد.

 

معرفی انواع فایروال

گفته شد که فایروال می تواند به صورت نرم افزار و سخت افزار باشد؛ البته بهترین حالت این است که فایروال شما ترکیبی از این دو نوع باشد. فایروال نرم افزاری بیشتر برای استفاده های کوچکتر مانند رایانه های شخصی یا شرکت های کوچک کاربرد دارد؛ در حالی که اغلب در قالب یک روتر در شبکه فعالیت می‌ کند. همچنین یک تقسیم بندی دقیق تر برای انواع فایروال وجود دارد که شامل فایروال هاست محور و فایروال شبکه محور است. جهت کنترل سیگنال های ورودی و خروجی از فایروال هاست محور استفاده می شود که باید آن را بر روی یک سرور جداگانه نصب کنید؛ اما فایروال شبکه محور بر روی سرویس های مجازی یا زیرساخت ها ابری ایجاد می شود.

 

تفاوت فایروال نرم افزاری با فایروال سخت افزاری

هر کدام از این فایروال ها کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی برخی از تفاوت های آنها می پردازیم:

  • فایروال های نرم افزاری به صورت تک محصولی و شبکه ای هستند و می توانید آنها را روی هر سیستم عاملی نصب کنید.
  • فایروال های سخت افزاری همان طور که از نام آنها مشخص است، بر روی بوردهای سخت افزاری نصب می شوند.
  • به طور کلی سرعت عمل و کارایی فایروال های سخت افزاری نسبت به انواع نرم افزاری بیشتر است.
  • در مقابل هزینه استفاده از فایروال های نرم افزاری نسبت به فایروال های سخت افزاری کمتر است.
  • نمی توان گفت یک نوع فایروال به دیگری برتری دارد؛ بلکه برای گرفتن حداکثر نتیجه بهتر است از هر دو نوع فایروال به صورت ترکیبی استفاده شود.

 

فایروال چگونه کار می کند؟

آشنایی با نحوه عملکرد فایروال می تواند بسیار کمک کننده باشد. فایروال در بخشی که شبکه داخلی به شبکه های دیگر مرتبط می شود، قرار می گیرد و وظیفه محافظت از شبکه در مقابل ابزارهای مخرب را به عهده دارد. ورودی های فایروال هر کدام به یک شبکه متصل هستند و فایروال ترافیک خود را از این ورودی ها دریافت می کند. سپس این ترافیک ها را با معیارهای از قبل تعیین شده مقایسه می کند و تنها به ترافیک های خاص و مجاز اجازه ورود و خروج می دهد. به عبارت دیگر وظیفه فایروال کنترل و فیلتر کردن ترافیک ها است که این ترافیک ها هم شامل ترافیک ورودی و هم ترافیک خروجی می شود. در صورتی که موردی مشکوک دریافت و مشاهده شود، فایروال وظیفه ارسال کردن هشدار به مدیر سیستم را به عهده دارد.

 

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

فایروال یکی از تکنولوژی هایی است که در ابزارهای مختلفی استفاده می شود که در این مقاله به صورت مختصر به بررسی آن پرداختیم. شما چه صاحب یک رایانه شخصی باشید چه یک شرکت بزرگ، لازم است امنیت رایانه های خود را تامین کنید؛ فایروال چنین وظیفه ای را به عهده دارد و با کنترل ترافیک های ورودی و خروجی، امنیت رایانه شما را تضمین می کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)