فایروال به عنوان سرویس (FWaaS) یا فایروال ابری چیست؟

فایروال به‌عنوان سرویس
دسته بندی: مقالات برچسب ها :

فایروال‌ به‌عنوان سرویس  یا همان FWaaS که مخفف Firewall as a service می باشد، فایروالی است که در محیط ابری قرار دارد؛ از این رو به این فایروال‌ها، فایروال ابری نیز گفته می شود. FWaaS که یک راه‌حل امنیتی مبتنی بر ابر است، قابلیت‌های پیشرفته لایه 7 یا NGFW را ارائه می‌دهد، از جمله کنترل‌های دسترسی مانند فیلتر URL، پیشگیری از تهدیدات پیشرفته، سیستم‌های پیشگیری از نفوذ (IPS) و امنیت DNS.

فایروال به‌عنوان سرویس، مجازی‌سازی یک دستگاه فایروال شبکه نیست. FWaaS سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا تجهیزات فیزیکی فایروال را حذف کنند، بدین صورت، آن‌ها قادر هستند زیرساخت فناوری اطلاعات خود را ساده کرده و امنیت را به‌طور کلی بهبود بخشند. با FWaaS، مدیریت از یک کنسول واحد انجام می‌پذیرد، که سازمان‌ها را قادر می‌سازد بر چالش‌های کنترل تغییر، مدیریت وصله و مدیریت خط‌مشی مرتبط با تجهیزات NGFW غلبه کنند. در عین حال، می‌توانند سیاست‌های منسجمی را در سراسر سازمان و برای تمام کاربرانی که به آن متصل می‌شوند، ارائه دهند.

فایروال ابری چیست؟

FWaaS بسیار شبیه یک فایروال سخت‌افزاری است، اما مزایای بیشتری دارد؛ برای مثال، مقیاس‌پذیر است و با یک شبکه در حال گسترش به‌سرعت سازگار می‌شود. قابلیت‌های جدیدی که فایروال‌های FWaaS ارائه می‌دهند، به‌لطف این واقعیت که در فضای ابری قرار دارد امکان‌پذیر است. بنابراین، می‌توان آن را با توجه به اندازه، پیکربندی، تقاضا و نیازهای امنیتی منحصر‌به‌فرد شبکه شما، شخصی‌سازی کرد.

فایروال به‌عنوان سرویس (FWaaS) چگونه ظهور کرد؟

بازرسی ترافیک در یک فایروال سخت‌افزاری داخلی در یک مرکز داده شرکتی، زمانی منطقی بود که برنامه‌ها در چنین مراکز داده‌ای قرار داشتند و اکثر کارمندان در دفتر به‌صورت حضوری مشغول به کار بودند. اما با شروع انتقال برنامه‌ها به خارج از مرکز داده و به فضای ابری، و با رشد کار از راه دور، همچنین با همه‌گیری COVID-19 که کارمندان مجبور شدند از شبکه شرکت خارج شوند، رویکردهای سنتی برای شبکه و امنیت، از جمله NGFW، ناکافی بودند. بنابراین، فایروال‌ها به فضای ابری منتقل شدند و شاهد ظهور فناوری جدیدی به‌نام FWaaS شدیم.

تفاوت FWaaS با فایروال معمولی چیست؟

برای درک بهتر مفهوم فایروال به‌عنوان سرویس، بهتر است به‌صورت اجمالی به تفاوت میان این فایروال‌ها با فایروال‌های معمولی بپردازیم.

فایروال‌های سنتی در محل برای بازرسی ترافیک شبکه برای دفاتر شرکت طراحی و برنامه‌ریزی شدند. FWaaS‌ها همان‌طور که از نام آن پیداست، از طریق فضای ابر خدمات می‌دهند.

زمانی که فعالیت کسب‌وکارها تنها محدود به دفتر و داخل سازمان بود، فایروال‌های سنتی برای فراهم کردن امنیت شبکه کافی بودند. زیرا دامنه تهدیدات محدود به دفاتر شرکت‌ها بود – که در 99٪ مواقع کارمندان بودند – نیازی به تیم‌های امنیتی و فناوری اطلاعات برای گسترش خدمات فایروال فراتر از محل نصب آن وجود نداشت. اما امروزه، سازمان‌های بیشتری از خدمات ابری مانند SaaS استفاده می‌کنند و با بروز تهدیدات جدید، فایروال‌ها دیگر نمی‌توانند محدود به مراکز داده باشند. آن‌ها باید در فضای ابری باشند تا از منابع و کارمندان در همه‌جا محافظت کنند.

فایروال به‌عنوان سرویس (FWaaS) چگونه کار می‌کند؟

درست مانند یک فایروال معمولی، این فایروال‌ها نیز ترافیک شبکه را فیلتر می‌کنند و بدین روش، از شبکه‌ها و سامانه‌ها در برابر داده‌های مخرب و تهدیدات داخلی و خارجی محافظت می‌کنند. فایروال به‌عنوان سرویس، در کنار ویژگی‌هایی مانند فیلتر کردن بسته‌ها، نظارت بر شبکه، امنیت پروتکل اینترنت (IPsec)، پشتیبانی از SSL VPN و غیره. FWaaS دارای قابلیت‌های بازرسی محتوای پیشرفت تری است که می‌تواند حملات بدافزار و سایر تهدیدها را شناسایی کند. اگر بخواهیم نحوه کار آن را به‌شکلی ساده شرح دهیم، باید بگوییم که FWaaS بین شبکه شما و اینترنت قرار می‌گیرد و هنگامی که ترافیک می‌خواهد وارد شبکه شما شود، FWaaS آن را برای شناسایی و رسیدگی به تهدیدات بررسی می‌کند. اطلاعات موجود در هدر هر بسته داده را تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند تا ببیند که بسته از کجا آمده و اطلاعاتی درباره رفتارهایی که ممکن است نشان‌دهنده مخرب بودن آن باشند به‌دست می‌آورد. FWaaS  همچنین قادر است داده‌های درون بسته را نیز بررسی کند.

FWaas چگونه کار میکند؟با توجه به این که روزبه‌روز سازمان‌های بیشتری شاهد رشد غیرمتمرکز شبکه‌های خود می‌شوند، استفاده از راه‌حل‌های‌ ابری و انتقال برنامه‌ها و داده‌ها به فضای ابری، کاربردی‌تر و رایج‌تر از قبل شده است. فایروال‌ها نیز از این امر پیروی می‌کنند. اکنون، با ارائه فایروال از طریق ابر و به‌عنوان یک سرویس، شرکت‌ها در کار با فایروال‌ها موانع کمتری دارند.

چرا سازمان‌ها به فایروال به‌عنوان سرویس (FWaaS) نیاز دارند؟

FWaaS، به کسب‌وکارها امکان انتقال بازرسی‌های امنیتی را به زیرساخت ابری می‌دهد. مدیریت فایروال‌های سخت‌افزاری ممکن است با بودجه یا گردش کار عملیاتی بسیاری از شرکت‌ها مطابقت نداشته باشد؛ در این صورت، FWaaS گزینه‌ای بسیار ایده‌آل برای آن‌ها خواهد بود. با توجه به این‌که در فایروال ابری، تمام به‌روزرسانی‌ها و پیکربندی‌ها توسط ارائه‌دهنده  ابری انجام می‌شود، سازمان‌ها این امکان را خواهند داشت تا منابع، زمان و انرژی خود را برای سایر فعالیت‌های حیاتی سازمان ذخیره کنند.

با FWaaS، کاربران به یک فایروال منفرد و منطبق با یک خط‌مشی امنیتی یکپارچه متصل می‌شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا امنیت را ساده‌تر پیاده‌سازی کنند. فایروال به‌عنوان سرویس، به همه کارمندان امکان دسترسی به منابعی را می‌دهد که از طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها محافظت می‌کنند و بدون در نظر گرفتن اندازه سازمان، به گزینه‌ای مناسب برای همه تبدیل می‌شود.

مزایای استفاده از فایروال به‌عنوان سرویس (FWaaS)

برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند راهحل‌های امنیتی خود را ساده کنند، FWaaS بسیار کاربری خواد بود و مزیت‌های بسیاری را ارائه می‌دهد. امروزه سازمان‌های زیادی از گزینه‌های سنتی فایروال دور شده و به یک ارائه‌دهنده FWaaS برای حفاظت از شبکه خود مراجعه می‌کنند. در ادامه مزایای استفاده از FWaaS را شرح خواهیم داد:

    • امنیت یکپارچه

امنیت یکپارچه شامل ترکیب چندین ابتکار امنیتی است. بنابراین از سازمان ‌ در برابر انواع مختلفی از تهدیدات محافظت می‌‌کند. یک معماری امنیت یکپارچه ممکن است دارای افزونگی عمدی باشد که از دو یا چند اقدام امنیتی که قادر به متوقف کردن یک نوع تهدید هستند ناشی می‌شود.

    • مدل انعطاف‌پذیری استقرار، و هزینه عملیاتی (OpEx)

نصب و راه‌اندازی یک راه‌حل داخلی فایروال می‌تواند پیچیده و زمان‌بر باشد. با FWaaS، استقرار توسط ارائه‌دهنده انجام می‌شود که  به‌سرعت و بدون نیاز به صرف انرژی اضافی، به‌راحتی قابل انجام است. در شرایطی که پیکربندی‌های سفارشی مورد نیاز است، تنها کاری که سازمان باید انجام دهد این است که اطلاعات لازم را به ارائه‌دهنده ارائه دهد تا استقرار سفارشی شود.

مدل OpEx شما نیز باید انعطاف‌پذیر باشد. به‌ندرت پیش می‌آید که ارقام OpEx یک سازمان ثابت باشند؛ آن‌ها باید بتوانند در صورت بروز نیاز، آن‌ها را تنظیم کنند. با FWaaS، می‌توانید راه‌هایی برای استفاده حداکثری از بودجه خود و حتا راه‌هایی برای محدود کردن هزینه‌های OpEx بیابید و در عین حال به امنیت مورد نیاز خود دست یابید. شما می‌توانید وضعیت خود را به ارائه‌دهنده FWaaS خود اطلاع دهید و آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

    • استقرار و نگه‌داری ساده

نصب مجموعه امنیتی جدید، یا حتا یک وسیله امنیتی ، می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمان و هزینه برای شما به‌همراه داشته باشد. FWaaS انخاب ساده‌تری برای شما است و با آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ارائه‌دهنده خود بگویید چه چیزی نیاز دارید. آن‌ها منابع را از قبل در اختیار دارند و تمام جزئیات پیکربندی می‌تواند توسط تیم آن‌ها مدیریت شود.

    • مقیاس‌پذیری بهبودیافته

برای راه‌حل‌های FWaaS تنها کافیست در مورد نیازهای جدید خود با ارائه‌دهنده خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند بر اساس اهداف کسب‌و‌کار به شما مشاوره دهند. اگر راه‌حل جدیدی که اعمال شده، غیرضروری باشد یا متناسب با نیاز شما نباشد، بازگشت به پیکربندی قبلی نسبتا آسان است.