حفظ کارایی فایروال با 5 روش

حفظ کارایی فایروال
دسته بندی: مقالات برچسب ها :

آیا از فایروال (Firewall) سازمان خود ناراضی هستید؟ شما تنها نیستید.

بسیاری از سازمان‌ها همانند شما از فایروال خود ناراضی هستند. آنها برای تنظیمات فایروال خود کاری انجام نمی‌دهند و این موجب کاهش بهره‌وری می‌شود. این احتمال وجود دارد که شما بهترین فایروال موجود در بازار را خریداری کرده‌اید و آن را به درستی تنظیم کرده‌اید، اما به دلایلی همچنان نشت داده‌ها رخ می‌دهد؛ این بسیار ناامید کننده است. با این حال، قبل از کنار گذاشتن و تعویض فایروال خود، بهتر است ابتدا نگاه دقیق‌تری به نحوه بکارگیری آن بیندازید.

تنظیمات صحیح فایروال

در بسیاری از موارد، فایروال شما تنها به پیکربندی مناسب نیاز دارد تا به بهترین نحو ممکن عمل کند. فایروال اولین خط دفاعی سازمان و شبکه شماست. فایروال همانند حصاری است که از شبکه امن شما در برابر اینترنت ناامن محافظت می‌کند. فایروال به منظور ارتقاء کارایی و جهت اطمینان از خروج ترافیک ناخواسته به نگهداری منظم نیاز دارد.

در این مقاله، پنج روش برتر جهت حفظ کارایی فایروال را به اشتراک می‌گذاریم.

راهکارهای حفظ کارایی فایروال

شما ممکن است بهترین فایروال موجود در بازار را بخرید اما اگر به طور منظم از آن نگهداری نکنید خود را برای هر گونه حمله سایبری باید آماده ‌کنید. پیکربندی و نگهداری فایروال بسیار حیاتی است و می‌تواند مستقیماً بر میزان موفقیت آن تأثیر بگذارد؛ تنظیم مداوم سیاست‌های‌ فایروال، ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه موجب افزایش اثربخشی فناوری‌های بکارگرفته شده در فایروال می‌شود. بهترین روش‌ها برای حفظ کارایی فایروال عبارتند از:

اجرای ممیزی‌های امنیتی به صورت دوره‌ای در فایروال

اجرای ممیزی‌های امنیتی فایروال اجرای ممیزی‌های امنیتی فایروال به طور منظم جهت تشخیص هر گونه نقض در سیاست‌های امنیتی ضروری است. این ممیزی‌ها برای بررسی اینکه آیا قوانین فایروال شما با مقررات امنیتی سازمان یا سایر الزامات و استانداردهای امنیتی مطابقت دارند، طراحی شده‌اند. این به شما امکان می‌دهد تا از تغییر در سیاست‌های انجام شده در فایروال خود که می‌تواند منجر به عدم انطباق یا مشکلات مختلف دیگر شود، آگاه باشید.

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه باید هر بار که هر یک از سناریوهای زیر رخ می‌دهند، ممیزی امنیتی فایروال انجام شود:

 • هنگام نصب یک فایروال جدید
 • هنگام تغییر فایروال سازمان
 • هنگام اجرای تغییرات عمده در پیکربندی و تنظیمات فایروال

به‌روزرسانی فایروال

به‌روزرسانی فایروال

آیا فایروال شما به‌روز است؟ اگر اینطور نیست، باید در اسرع وقت آن را به‌روزرسانی نموده و ارتقاء دهید. فایروال‌های از رده خارج شده یا فایروال‌های قدیمی خطرات زیادی برای شبکه شما به همراه دارند. در واقع، نتیجه یک نظرسنجی در سال 2020 نشان می‌دهد که از میان نظرات 603 متخصص امنیتی در ایالات متحده، 60٪ از راهبران معتقدند فایروال‌های قدیمی توانایی محافظت از برنامه‌های کاربردی و سیستم‌های حیاتی را در برابر حملات سایبری ندارند. این امر منجر به عواقب جدی می‌شود و شبکه سازمان شما را در برابر انواع تهدیدات سایبری آسیب‌پذیر می‌نماید.

نشانه‌های زیر حاکی از آن است که فایروال شما نیاز به ارتقاء دارد:

 • فایروال از فناوری قدیمی استفاده می‌کند.
 • سازنده دیگر فایروال را پشتیبانی نمی‌کند.
 • نیازهای تجاری شما تغییر کرده است.

ایجاد یک طرح و برنامه جهت مدیریت فایروال

ایجاد یک طرح و برنامه جهت مدیریت فایروال

اعمال تغییر همواره ضروری است به خصوص زمانی که با قواعد و سیاست‌های فایروال سروکار داریم. اعمال چنین تغییراتی تضمین می‌کند که قواعد فایروال شما در حال تکامل است و موجب ایمن‌سازی و مسدودسازی هر گونه خطری که شبکه شما را تهدید می‌کند، می‌شود. با این حال، اجرای صحیح این تغییرات مستلزم داشتن سطح بالایی از آمادگی است. در غیر این صورت، می‌تواند منجر به گلوگاه‌ها و مشکلاتی شود که بر بهره‌وری سیستم شما تأثیر می‌گذارند.

اعمال تغییرات بدون داشتن برنامه می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات یا حفره‌های امنیتی در شبکه سازمان شما شود که بر بهره‌وری سیستم شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین، قبل از اعمال هر گونه تغییری، یک برنامه و طرح کاملاً تعریف شده برای تنظیم گزینه‌های مدیریتی فایروال ایجاد کنید. طرح تغییر گزینه‌های مدیریتی فایروال می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لیست کامل تغییرات و اهداف آنها
 • مروری بر خطرات تخمین زده شده در نتیجه اجرای تغییرات در سیاست‌های امنیتی، چگونگی تأثیر آنها بر سازمان و نحوه کاهش خطرات
 • اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی دارای مجوز اعمال این تغییرات است، تغییرات چه زمانی ایجاد می‌شود، دلایل تغییر و نمایش نتایج مربوطه
 • ارائه یک گردش کار متمرکز به نحوی که جزئیات نحوه مدیریت و کنترل تغییر سیاست‌ها را شرح ‌دهد

بررسی اثرات تغییر سیاست‌های امنیتی قبل از اجرا

تغییر سیاست‌های امنیتی

توصیه می‌شود عواقب تغییر سیاست‌های امنیتی یا قواعد را قبل از اجرای آنها در شبکه خود آزمایش کنید. این می‌تواند به جلوگیری از هر گونه اثرات نامطلوب مانند اختلالات ترافیک شبکه، عملکرد ضعیف فایروال و غیره کمک کند. اثرات تغییر سیاست را ابتدا در یک محیط آزمایشگاهی شبیه‌سازی‌ و بررسی کنید.

بدین ترتیب می‌توانید قبل از اجرای قواعد اصلاح شده در سیستم و شبکه واقعی‌ سازمان، مشاهده کنید که تغییر سیاست‌ها چگونه بر شبکه تأثیر می‌گذارند.

به‌روزرسانی پایگاه قواعد فایروال

به‌روزرسانی پایگاه قواعد فایروال

همانطور که ذکر کردیم، تغییر سیاست‌های فایروال امری اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، پیگیری و مشاهده نتایج تغییرات در قواعد و سیاست‌های امنیتی و سازماندهی آنها به همان اندازه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. حذف نمودن قواعد پایه فایروال جهت بهینه‌سازی آن ضروری است. در غیر این صورت انبوه سیاست‌های فایروال نظیر افزونگی، کثرت قواعد تکراری می‌تواند راهبران را دچار سردرگمی کند.

بنابراین باید مطمئن شوید که تمامی قواعد غیر ضروری حذف شده‌اند و سیاست‌هایی که نیاز به بهینه‌سازی دارند، به درستی اعمال می‌شوند.

آماده انجام پیکربندی و تنظیم فایروال هستید؟

قبل از انتخاب فایروالی جدید و متفاوت، ابتدا بررسی کنید که آیا پیکربندی تنظیمات فایروال فعلی را به درستی انجام داد‌ه‌اید. تغییر و بررسی منظم تنظیمات پیکربندی فایروال می‌تواند به صرفه‌جویی در وقت و هزینه سازمان شما کمک شایانی کند و در عین حال کارایی فایروال را افزایش می‌دهد. اگر روش‌های زیر را دنبال کنید، قطعاً در آینده شاهد بهبود عملکرد فایروال خود خواهید بود:

 • اجرای ممیزی‌های امنیتی به صورت دوره‌ای در فایروال
 • به‌روزرسانی فایروال
 • ایجاد یک طرح و برنامه جهت مدیریت فایروال
 • بررسی اثرات تغییر سیاست‌های امنیتی قبل از اجرا
 • به‌روزرسانی پایگاه قواعد فایروال

حال که با 5 روش برتر جهت حفظ کارایی فایروال آشنا ‌شدید می‌توانید در کسب‌وکار خود حداکثر استفاده را از فناوری‌ فایروال ببرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بحث در مورد چگونگی کمک به چالش‌های امنیتی شما، از سایت ما دیدن فرمائید و به صورت رایگان با متخصصان ما در خصوص خرید فایروال و تنظیمات آن مشورت نمائید.