تاریخچه شرکت سوفوس

سوفوس (Sophos Group plc) یک شرکت انگلیسی ارائه‌ دهنده محصولات امنیتی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. سوفوس توسط Jan Hruska و Peter Lammer در انگلستان بنیان‌گذاری شد و ساخت اولین محصولات خود در زمینه ضد‌ویروس‌ و رمزنگاری را در سال 1985 آغاز نمودند. آن‌ها در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990، عمدتاً یک سری فناوری‌های امنیتی، از جمله ابزارهای رمزنگاری را برای استفاده کاربران در انگلستان تهیه کرده و به فروش رساندند. در اواخر دهه1990، سوفوس تمرکز خود را بر روی توسعه و فروش فناوری‌های ضدویروس گذاشت و برنامه‌ای را برای گسترش کسب و کار بین‌المللی آغاز نمود.

تاریخچه سوفوس

گسترش فعالیت های سوفوس

در سال 2003 شرکت سوفوس، ActiveState را که یک شرکت نرم‌افزاری امریکایی در زمینه تولید محصولات ضدویروس و ضدهرزنامه بود را خرید. در آن زمان ویروس‌ها اغلب از طریق هرزنامه‌های ایمیلی منتشر می‌شدند و این سوفوس را ترغیب نمود تا راهکارهای ترکیبی ضدویروس و ضد‌هرزنامه ارائه نماید.
در سال 2006، Jan Hruska و Peter Lammer بنیانگذاران سوفوس تبدیل به عضو عادی هیئت مدیره شرکت شدند و افراد جدیدی برای سمت‌های مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره انتخاب گردیدند. در سال 2010 بخش عمده شرکت سوفوس به شرکت Apax فروخته شد.
در سال 2007، سوفوس، شرکت آمریکایی ENDFORCE را که نرم‌افزارهای کنترل دسترسی به شبکه (Network Access Control – به اختصار NAC) را تولید می‌کرد، خریداری نمود. در سال 2011 شرکت خصوصی آلمانی Astaro AG را که تولیدکننده دیواره آتش بود، به مجموعه خود اضافه کرد و در فوریه 2014 شرکت Cyberoam Technologies را هم که دیواره آتش تولید می‌کرد، خرید.

فایروال سخت افزاری سوفوس xg

حضور سوفوس در بورس لندن

در ژوئن 2015، سوفوس اعلام نمود که قصد دارد با عرضه شرکت در بازار بورس لندن 100 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. شرکت سوفوس در ماه سپتامبر همان سال در بورس لندن عرضه شد.
در نوامبر 2016، سوفوس، شرکت Barricade که یک شرکت نوپا و پیشگام در حوزه راهکارهای تحلیل رفتار بر مبنای فناوری‌های یادگیری ماشین بود را خرید تا قابلیت‌های امنیتی هماهنگ و یکپارچه شده در نسل بعدی حفاظت از شبکه و نقاط پایانی را تقویت نماید. در فوریه 2017، سوفوس، Invincea را که یک شرکت عرضه‌کننده اطلاعات به مراجع قانونی جهت شناسایی و جلوگیری از تهدیدات بدافزاری و تشخیص پیش از نفوذ است را خریداری نمود.
در اکتبر 2019 سوفوس اعلام نمود که شرکت سرمایه‌گذاری Toma Bravo مستقر در آمریکا پیشنهاد خرید سهام شرکت سوفوس را به ارزش کل 9/3 میلیارد دلار مطرح کرده است. با حمایت کامل هیئت مدیره از این پیشنهاد، این معامله در 2 ام مارچ 2020 نهایی گردید.

امروزه سوفوس یک شرکت جهانی و پیشرو در زمینه نسل جدید امنیت سایبری است که حفاظت بیش از 500 هزار سازمان و میلیون‌ها مشتری را در برابر پیشرفته‌ترین تهدیدهای سایبری در بیش از 150 کشور جهان تامین می‌کند. متکی به اطلاعات جمع‌آوری شده از تهدیدات جهانی، هوش مصنوعی و فناوری‌های یادگیری ماشین از آزمایشگاه‌های سوفوس، این شرکت مجموعه گسترده‌ای از محصولات و خدمات پیشرفته را برای ایمن‌سازی کاربران، شبکه‌ها و نقاط پایانی در برابر باج افزارها، بدافزارها، بهره‌جو‌ها، حملات فیشینگ و طیف وسیعی از سایر حملات سایبری ارائه می‌دهد.

نمایندگی سوفوس

نمایندگان فروش سوفوس در سر تا سر جهان

سوفوس محصولات و خدمات خود را از طریق نمایندگان فروش و ارائه‌دهندگان خدمات مدیریت شده (Managed Service Provider – به اختصار MPS) در سراسر جهان به فروش می‌رساند. دفتر مرکزی سوفوس در شهر آکسفورد، انگلستان است.