آپلود چیست؟ تفاوت آپلود و دانلود

آپلود چیست
دسته بندی: مقالات برچسب ها :

آپلود، فرآیند انتقال داده از یک دستگاه محلی به یک سرور یا فضای ذخیره‌سازی ابری است. این فرآیند در نقطه مقابل دانلود قرار دارد که در آن داده‌ها از سرور به دستگاه کاربر منتقل می‌شوند. آپلود به طور معمول برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها، ذخیره‌سازی پشتیبان، یا انتشار محتوا در وب استفاده می‌شود.

آپلود چیست؟

آپلود به فرآیند انتقال داده از یک دستگاه محلی به یک دستگاه راه دور گفته می‌شود. معمولا، دستگاه راه دور یک سرور است. از دید کاربر، آپلود کردن یک فایل یعنی فرستادن آن به کامپیوتر دیگر و دانلود کردن یک فایل دریافت آن است. به طور کلی، آپلود کردن یک فایل به معنی انتقال یک کپی از آن به یک سرور است.

آپلود بیشتر برای انتقال فایل‌ها روی شبکه، به خصوص اینترنت، استفاده می‌شود. این کار معمولا از یک کامپیوتر کاربر (کلاینت) به یک سرور انجام می‌شود.

تفاوت بین آپلود و دانلود چیست؟

هر دو آپلود و دانلود، انتقال داده از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر هستند. تفاوت بین آپلود و دانلود از دید کاربر، جهت ارسال یا دریافت اطلاعات است.

در آپلود، کاربر انتقال داده را از دستگاهی که استفاده می‌کند به دستگاه دیگری که در حال حاضر با آن کار نمی‌کند، آغاز می‌کند. در دانلود، کاربر انتقال داده را از کامپیوتری که با آن کار نمی‌کند به دستگاه محلی خود آغاز می‌کند. هرچند یک قانون کلی نیست، اما اگر داده بین دو دستگاه کاربر همتا (peer-to-peer) یا بین دو فضای ذخیره‌سازی محلی، مانند انتقال از یک سی‌دی به هارد دیسک، حرکت کند، به آن انتقال داده (data transfer) گفته می‌شود و نه دانلود.

این موضوع به دیدگاه بستگی دارد. آپلود از دستگاه ارسال کننده، دانلود برای دستگاه دریافت کننده است. بنابراین، هنگام انتخاب کلمه آپلود یا دانلود، مهم است که به محتوا و اینکه چه کسی در حال ارسال یا دریافت است توجه کنید.

برای مثال، تصور کنید کاربری می‌خواهد با استفاده از  AirDrop، عکس روی آیفون خود را برای دوستش بفرستد. در این حالت، او عکس را برای دوستش آپلود می‌کند و دوستش هم آن عکس را از او دانلود می‌کند.

مراحل آپلود فایل

چگونه آپلود کنیم؟

مراحل آپلود فایل

مراحل آپلود فایل به طور کلی به شرح زیر است:

  1. انتخاب فایل: فایلی را که می‌خواهید آپلود کنید انتخاب کنید.
  2. انتخاب مقصد: سرور یا فضای ذخیره‌سازی ابری که می‌خواهید فایل را به آن آپلود کنید انتخاب کنید.
  3. شروع آپلود: فرآیند آپلود را با استفاده از یک دکمه یا گزینه مشابه آغاز کنید.
  4. سرعت آپلود به عوامل مختلفی مانند اندازه فایل، سرعت اتصال به اینترنت و پهنای باند سرور مقصد بستگی دارد.

چگونگی آپلود فایل

روش‌های آپلود فایل

روش‌ها و پروتکل‌های مختلفی برای آپلود کردن داده وجود دارد. انتخاب روش مناسب به محل ذخیره‌سازی داده و نحوه استفاده از آن بستگی دارد:

  • پروتکل انتقال فایل (FTP): FTP به طور سنتی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای آپلود فایل به سرور بوده است. این پروتکل از یک برنامه برای ورود به سرور و انتقال فایل‌ها استفاده می‌کند. با وجود سادگی، امروزه روش‌های دیگری نیز برای آپلود رایج شده‌اند.
  • پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP): HTTP از همان پروتکلی که برای مرور وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود، برای ارسال اطلاعات فایل بهره می‌برد. بسیاری از برنامه‌هایی که امکان آپلود کردن را فراهم می‌کنند، از HTTP به عنوان پروتکل پایه‌ای استفاده می‌کنند. برای مثال، کشیدن یک فایل به داخل مرورگر برای آپلود یا ویژگی همگام‌سازی دراپ‌باکس، از HTTP استفاده می‌کنند.
  • همتا به همتا (P2P): این روش از نرم‌افزار و پروتکل‌های خاصی برای ارسال و دریافت فایل بدون نیاز به یک میزبان مرکزی استفاده می‌کند. پروتکل محبوب P2P، بیت‌تورنت است.
  • ایمیل: ایمیل از یک سرور مرکزی استفاده می‌کند. بنابراین، هر فایلی که به یک ایمیل ضمیمه می‌شود، قبل از اینکه بتواند توسط گیرنده دانلود شود، باید ابتدا به سرور آپلود شود. این کار اغلب به صورت خودکار توسط سرویس ایمیل انجام می‌شود.

توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با امنیت آپلود فایل مقاله “آسیب‌پذیری‌های آپلود فایل” را نیز مطالعه نمایید.

سرعت آپلود چیست؟

سرعت آپلود، معیاری برای اندازه‌گیری مقدار داده‌ای است که می‌تواند در یک ثانیه از دستگاه کاربر به هر مکان دلخواهی در اینترنت منتقل شود. واحد اندازه‌گیری آن معمولا مگابیت بر ثانیه (Mbps) است. هرچه این عدد بالاتر باشد، سرعت اتصال بیشتر است. حداکثر ظرفیت انتقال داده در یک شبکه کابلی یا بی‌سیم در مدت زمان مشخص، پهنای باند نامیده می‌شود.

در اکثر اتصالات خانگی یا شخصی اینترنت، سرعت آپلود نسبت به سرعت دانلود پایین‌تر است. دلیل این امر می‌تواند هزینه بالای تجهیزات ارسال داده با سرعت بالا یا نصب و راه‌اندازی حجیم آن‌ها در محل کاربر نهایی باشد. بنابراین، اولویت با دانلود توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) است. این نوع اتصال، “غیرمتقارن” نامیده می‌شود. اینترنت با خطوط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL)، سلولی، کابلی و ماهواره‌ای معمولا دارای سرعت‌های آپلود و دانلود غیرمتقارن هستند.

معمولا این موضوع قابل قبول است، زیرا اکثر افراد به دانلود حجم بسیار بیشتری از داده نسبت به آپلود نیاز دارند. برای مثال، در یک تماس ویدئویی یا کنفرانس معمولی، کاربر تنها نیاز به آپلود یک ویدیوی کوچک از خود دارد، در حالی که همزمان چندین ویدیوی دیگر از سایر شرکت‌کنندگان را دانلود می‌کند.

برخلاف کاربران خانگی، کسب‌وکارها ممکن است از داشتن سرعتی برابر برای آپلود و دانلود بهره ببرند که به آن “اتصال متقارن” گفته می‌شود. مشاغل اغلب نیاز به ارسال و دریافت فایل‌های حجیم به صورت متقابل دارند. علاوه بر این، ممکن است یک کسب‌وکار نیاز به اجرای یک سرور در محل خود داشته باشد که به سایر مشتریان در اینترنت آپلود انجام دهد. بسیاری از کاربردهای مدرن دیگر نیز به سرعت بالای آپلود وابسته هستند مانند رایانش ابری، انتقال و ثبت داده‌های اینترنت اشیاء به یک سرور مرکزی و سرویس‌های کلان‌داده (Big Data). اتصالات اینترنت فیبر نوری معمولا دارای سرعت‌های آپلود و دانلود متقارن هستند.

نتیجه‌گیری

سرعت آپلود، معیاری برای اندازه‌گیری مقدار داده‌ای است که می‌تواند در یک ثانیه از دستگاه کاربر به هر مکان دلخواهی در اینترنت منتقل شود. واحد اندازه‌گیری آن معمولا مگابیت بر ثانیه (Mbps) است. هرچه این عدد بالاتر باشد، سرعت اتصال بیشتر است.

انتخاب روش مناسب برای آپلود داده به محل ذخیره‌سازی داده و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. روش‌های رایج شامل FTP، HTTP، P2P و ایمیل هستند.

امیدواریم این متن اطلاعات مفیدی در رابطه با آپلود و سرعت آپلود به شما ارائه داده باشد.