فایروال وب اپلیکیشن چیست؟

فایروال وب اپلیکیشن چیست؟
دسته بندی: مقالات برچسب ها : نظرات: 0 دیدگاه

فایروال برای هر نوع دستگاهی ضروری است زیرا امنیت و حریم خصوصی کاربران در خطر است و مورد حملات سایبری قرار می گیرد. فایروال دارای انواع مختلفی است که برای محافظت از سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد. فایروال وب اپلیکیشن، اپلیکیشن‌های وب را با استفاده از فیلتر کردن و مانیتور کردن ترافیک HTTP بین وب اپلیکیشن و اینترنت محافظت می کند. اگر می خواهید در مورد اینکه فایروال وب اپلیکیشن چیست، اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

 

فایروال وب اپلیکیشن چه کاری انجام می دهد؟

فایروال وب اپلیکیشن Web Application Firewall یا به اختصار WAF حملاتی مانند جعل درخواست، تزریق کد و جای گذاری فایل را خنثی می کند. با قرار دادن فایروال وب اپلیکیشن در مقابل وب اپلیکیشن یک شیلد بین اینترنت و وب اپلیکیشن قرار می گیرد. اما یک سرور پروکسی هویت دستگاه کلاینت را با یک واسطه محافظت می کند . فایروال وب اپلیکیشن یک پروکسی معکوس است که سرور را از دید دیگران مخفی می کند زیرا کلاینت باید از فایروال وب اپلیکیشن عبور کند تا به سرور برسد.

 

یک فایروال وب اپلیکیشن دارای قوانینی است که طبق آن قوانین کار می کند. هدف از این قوانین محافظت در برابر آسیب پذیری وب اپلیکیشن است که ترافیک های مشکوک را فیلتر می کند. مزیت فایروال وب اپلیکیشن سرعت بالا و آسان بودن آن است و در مواقعی قوانین را تغییر می دهد تا سریعترین پاسخ را به حملات دهد.

 

چرا به فایروال وب اپلیکیشن نیاز داریم؟

هکرها همیشه به دنبال پیدا کردن راهی برای دسترسی به سایت شما هستند. اگر سایت شما از لحاظ اقدامات امنیتی و تکنیک های برنامه نویسی ایمن باشند باز هم کافی نیست. فایروال وب اپلیکیشن یک ابزار امنیتی است که برای محافظت برنامه های کاربردی تحت وب طراحی شده است و استفاده از آن  علاوه بر داشتن کد نویسی ایمن و اقدامات امنیتی دیگر امنیت سایت شما را تضمین می کند.

چرا به فایروال وب اپلیکیشن نیاز داریم؟

تفاوت بین لیست سیاه و سفید در فایروال وب اپلیکیشن چیست؟

فایروال وب اپلیکیشن بر اساس لیست سیاه کار می کند و در برابر حملاتی که شناخته شده است محافظت می کند که یک مدل امنیتی منفی است. اما لیست سفید یک مدل امنیتی مثبت است و فقط به ترافیک هایی اجازه ورود می دهد که قبلا تایید شده است. لیست سیاه و سفید دارای مزایا و معایبی هستند به همین دلیل فایروال وب اپلیکیشن یک مدل امنیتی ترکیبی را ارایه می دهد تا از هر دو لیست استفاده کند.

 

انواع فایروال وب اپلیکیشن

فایروال وب اپلیکیشن می تواند به سه روش اجرا شود که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشد که به شرح زیر است:

 

انواع فایروال وب اپلیکیشن

 

  • فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر شبکه (Network based)

فایروال وب اپلیکیشن  مبتنی بر شبکه سخت افزاری است. از آنجایی که این مدل به صورت محلی نصب می شود تاخیر در آن خیلی کم است و گرانترین انتخاب است. هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و فضای کافی نیز دارد.

 

  • فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر میزبان (Host based)

فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر میزبان به طور کامل با نرم افزار وب اپلیکیشن یکپارچه می شود و قابلیت سفارشی سازی دارد. عیب این مدل آن است که نحوه اجرا پیچیده ای دارد، مصرف منابع سرور محلی آن بالا است و هزینه تعمیر و نگهداری فراوانی دارد. زیرا  نیاز به تخصص مهندسی دارد که هزینه آن نیز زیاد است.

 

  • فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر ابرها (Cloud based)

فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر ابرها یک انتخاب مقرون به صرفه را ارائه می دهد که اجرای آن آسان و ساده است و با تغییر DNS برای ریدایرکت ترافیک نصب می شود. با استفاده از این مدل هزینه خرید سرویس یا تجهیزات را ندارید، زیرا کاربران به صورت ماهانه یا سالانه بابت خدمات اینترنتی هزینه را پرداخت می کنند. فایروال وب اپلیکیشن مبتنی بر ابرها یک راه حل مفید است، زیرا به صورت مداوم به روز رسانی می شود تا در برابر جدیدترین تهدیدها مقاوم باشد بدون اینکه برای کاربر هزینه اضافی داشته باشد.

نتیجه گیری

فایروال وب اپلیکیشن یک محافظ برای سایت شما است که بین سایت یا سیستم شخصی و اینترنت قرار گرفته است و تمام ترافیک هایی که می خواهد وارد سیستم یا سایت شود را به طور کامل بررسی می کند و مواردی که مشکوک هستند را از بین می برد.