محدود کردن حجم اینترنت کاربر با فایروال سوفوس

توضیحات آموزش
  • 9 بهمن 1401

نیاز به محدود کردن حجم اینترت و مدیریت پهنای باند زمانی مورد نیاز است که از یک اینترنت به صورت اشتراکی در مکان‌هایی مانند خانه، محل کار و.. استفاده کنید. مدیریت حجم اینترنت کاربران نیازی است که در سازمان ها و شرکت بیشتر احساس می شود زیرا یکی از دغدغه های اصلی مدیران است که کاربران را در استفاده از اینترنت برای مصارف شخصی محدود کنند.

قابلیت مدیریت پهنای باند معمولا در مودم یا فایروال اعمال می شود، در ادامه این مطلب آموزش تنظیم محدودیت حجم اینترنت در فایروال سوفوس گفته شده است.

آموزش مدیریت دسترسی حجمی کاربران به اینترنت

برای دسترسی به تنظیمات محدودیت حجمی در فایروال سوفوس به مسیر System > Profiles > Network Traffic Quota بروید.

در این بخش می­توان محدودیت حجمی مورد نظر کاربران را تعریف کرد. در این صفحه فهرستی از محدودیت های حجمی بصورت پیش فرض تعریف شده است که در صورت نیاز می‌توان از آنها استفاده کرد.

محدود کردن حجم دانلود در سوفوس

محدودیت را می­توان در دو حالت Total Network Traffic و یا Individual Network Traffic تنظیم کرد. در حالت اول محدودیت حجمی برای مجموع آپلود و دانلود اعمال می‌شود. حال آنکه در حالت دوم می­توان محدودیت را به تفکیک آپلود یا دانلود تعریف کرد.

همچنین محدودیت می­تواند به دو صورت دوره‌ای (Cyclic) یا بصورت یکباره (Non-Cyclic) اعمال شود. در حالت دوره‌ای، می­توان دوه های روزانه، هفتگی و یا ماهانه را برای اعمال محدودیت انتخاب کرد.

مدیریت حجم دانلود در سوفوس

با مراجعه به بخش Configure> Authentication > Groups/Users  برای اعمال محدودیت به کاربران و گروه ­ها همانند بخش محدودیت پهنای باند، بعد از ویرایش گروه یا کاربر در قسمت Network Traffic یکی از  محدودیت ­های موجود می­بایست انتخاب شود.

اضافه کردن گروه کاربران

جزئیات آموزش